Czym jest leasing pracowniczy?


Autor: pracodawanie | Kategorie: Zatrudnienie 
Tagi: leasing pracowniczy  
05 września 2017, 14:39

leasing pracowniczyLeasing pracowniczy staje się coraz bardziej popularnym zjawiskiem na rynku pracy. Firmy sięgają po tą instytucję jaką jedną z form szukania oszczędności. Przepisy prawa pracy regulują leasing pracowniczy dosyć precyzyjnie.

 

Reguły działania

Pracodawca decydujący się na wypożyczenie swojego pracownika w ramach leasingu pracowniczego musi zawrzeć z nowym pracodawcą stosowne porozumienie. W treści tego porozumienia strony powinny wskazać okres trwania leasingu, rodzaj pracy i ewentualnie wynagrodzenie pracownika. Pierwotny stosunek pracy ulega zawieszeniu, a pracownikowi udziela się urlopy bezpłatnego. Pracownik zawiera nową umowę o pracę, której brzmienie strony ustalają w sposób autonomiczny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby było ona nawet mniej korzystna niż umowa z dotychczasowym pracodawcą.

 

Nie mylić z pracą tymczasową

Instytucja leasingu pracowniczego nie jest tym samym co praca tymczasowa, regulowana Ustawą z dnia 9 lipca 2003 o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. W pracy tymczasowej pracodawcą jest agencja pracy tymczasowej, a pracownik jest jedynie delegowany do świadczenia pracy u pracodawcy będącego klientem agencji. Leasing pracowniczy oznacza natomiast zawarcie nowego stosunku pracy między pracownikiem, a "wypożyczającym" pracodawcą.